Elektronické cigarety

Jak funguje elektronická cigareta?

Princip fungování elektronické cigarety je pro některé letité kuřáky naprosto neznámým pojmem. Ovšem chcete-li využít všech výhod elektronických cigaret, měli byste alespoň základní informace znát. Tak si tedy popíšeme, z čeho se vlastně tento malý strojek skládá, jak funguje a jak je to s náplněmi do elektronických cigaret.

Z čeho se elektronická cigareta skládá?

Elektronická cigareta se pro jednoduchost skládá ze třech hlavních částí. Těmi je baterie, mikroprocesor a zásobník, ve kterém se nachází žhavící spirálka. To jsou vlastně ty nejdůležitější části elektronické cigarety, bez kterých by se tento malý strojek vůbec neobešel. Dále u elektronické cigarety najdete i náustek a LED diodu signalizující aktivní e-cigaretu. To všechno dohromady tvoří elektronickou cigaretu, která splní každé vaše kuřácké přání.

Jak vlastně elektronická cigareta funguje?

S popisem tvorby páry, kterou vdechujete, je to již poměrně složitější. V prvé řadě musí být v zásobníku, tedy v clearomizeru, atomizeru nebo v cartomizeru, e-liquid. To je náplň, bez které se elektronická cigareta taktéž neobejde. Ta obsahuje umělé tabákové aroma a nikotin. Dalším krokem je zajisté vdechnutí uživatelem. Při něm aktivujete mikroprocesor v cigaretě, který vyšle signál ke žhavící spirálce, aby se začala zahřívat, a navíc se tímto impul
sem vžene e-liquid ke žhavící spirálce. Toto všechno by však nebylo, kdyby v cigaretě nebyl zdroj energie, kterým je v našem případě baterie. Po zahřátí žhavící spirálky s náplní vzniká dým, který následně vdechnete. Takto probíhá celý proces, který ovšem mají některé cigarety ještě složitější. U některých modelů je totiž navíc zabudované čidlo, které měří intenzitu kouře, kterou si následně můžete sami regulovat, nebo zpětně kontrolovat na počítači a tak si vést svoji statistiku. Odborník by samozřejmě popsal celý proces ještě složitěji, ovšem pro jednoduché popsání fungování elektronické cigarety toto naprosto stačí.

Co byste měli vědět o náplních do elektronických cigaret…

Během popisu fungování elektronické cigarety jsme se zmínili o e-liquidu, který je v elektronické cigaretě velice důležitý a který následně vdechujete. Jedná se o tekutinu, která má různé obsahy nikotinu a nejrůznější příchutě. Zůstaneme nejprve u toho nikotinu. Ten si každý může vybrat, a to od 0 mg na ml až po 24 mg na ml e-liquidu. Sami si tedy určíte, kolik nikotinu do těla vstřebáte. Vyšší obsah nikotinu, tedy od 18 až po 24 mg/ml, je určen zejména pro skutečně silné kuřáky, kteří by běžně vykouřili více než dvě krabičky cigaret denně. Ostatním toto množství rozhodně nedoporučujeme, jelikož by se vám mohlo udělat špatně. Naopak e-liquid s nejmenším obsahem nikotinu, pohybujícím se okolo 6 mg/ml, je vhodný pro začínající nebo sváteční kuřáky, kteří chtějí vyměnit klasické cigarety za voňavější variantu. Tato vlastnost e-liquidů, tedy různé obsahy nikotinu, je velice výhodná pro ty, kteří se chtějí svého zlozvyku jednou provždy zbavit. Dále má e-liquid nespočet příchutí. Můžete si vybrat jak nejrůznější ovocné, tak i rozmanité varianty tabákových nebo míchané. Každý si tedy rozhodně vybere!

Do čeho se e-liquid nalévá?

A jako poslední si zde popíšeme neméně důležitou část elektronické cigarety, a to zásobník. Ten je prakticky srdcem celé cigarety a právě v něm se nachází žhavící spirálky. Ovšem, jelikož je elektronická cigareta na trhu řadu let, nejedná se pouze o jeden typ, ale hned o několik typů zásobníků, které se vyznačují různými vlastnostmi. Laicky lze říct, že každý zásobník, tedy buď atomizer, cartomizer nebo clearomizer, mají jiný princip zahřívání e-liquidu. U některých se totiž žhavící spirálky nachází ve spodní části, u jiných v horních a u dalších uprostřed, kde jsou schované v trubici. Každý typ má samozřejmě svá pro a proti. Budete-li například vlastnit elektronickou cigaretu s atomizérem, který má žhavící spirálky vespod zásobníku, bude se vám tato cigareta mnohem lépe čistit. Naopak pořídíte-li si elektronickou cigaretu s clearomizerem, což je nejnovější typ zásobníků, budete kouřit ještě zdravěji, jelikož se vám mezi spirálkami nebude usazovat žádný e-liquid a nebude se vám tak připalovat. Každý by si tedy měl sám odpovědět na to, co vlastně od elektronické cigarety očekává.